Snad každý z nás se v počátku pandemie setkal s grafem, který nás motivoval ke “zploštění křivky“ nárůstu nových případů. Data o koronaviru proudila ze všech stran a ze všech institucí, novináři a datoví analytici proto měli (a stále mají) žně. Každý den se v médiích setkáváme s desítkami vizualizací (nejen o pandemii), ale ne vždy jim věnujeme dostatek času a kritického oka. Mnohdy se tak může stát, že od jejich čtení odcházíme s ne zcela přesnými informacemi. Zkusíme si proto dívat se na vizualizace dat kritickým okem. Poslouží nám k tomu metoda, která hodnotí vizualizace ze sedmi různých hledisek (užitečnost, úplnost, vnímatelnost, pravdivost, intuitivnost, estetičnost a poutavost).
Níže zjistíte, jaká z vizualizací vám byla přidělena — po aktivaci break-out skupin v callu budete náhodně zařazeni do jedné ze skupin. Její číslo bude odpovídat číslu vizualizace, kterou najdete níže ve sdílené složce. Více informací k metodě hodnocení najdete ve slajdech z úvodu nebo v Návodu pro hodnocení.
⠀
▶ Odkazy na vylosované vizualizace
⠀
1. Vylosovanou vizualizaci nejprve samostatně prozkoumejte a zkuste zjistit, jak funguje a jak je postavena. Jaký byl nejspíše hlavní cíl, který její autoři sledovali? K čemu má tato vizualizace sloužit?
2. Vizualizaci samostatně každý jednotlivě ohodnoťte podle hodnotící škály, o které jsme mluvili. Za sebe si nakreslete „hodnotící graf“ a poznačte si argumenty, podle čeho jste u daných os body umístili. Nechce se vám s tím kreslit? Využít můžete přiloženou šablonu a Malování, ale klidně to můžete třeba nakreslit v ruce.
3. V zadaný čas se sejděte jako skupinka v rámci break-out roomu a společně jednotlivé body prodiskutujte: kdo jste jak hodnotili jednotlivé aspekty a proč? Vašim úkolem je nyní nakreslit jeden hodnotící graf za celou skupinu, který budete prezentovat. Nezapomeňte se dohodnout, kdo bude výsledný graf kreslit, sdílet a kdo ho odprezentuje.
4. Sejdeme se zpět v hlavním callu a postupně se pobavíme o jednotlivých vizualizacích i vašem skupinovém hodnocení. V rámci hodnocení se zkusíme společně zamyslet i nad tím, jaké případné úpravy by bylo možné udělat, aby vizualizace fungovala lépe.
⠀
▶ Šablona pro hodnocení jako obrázek
⠀
⠀
⠀
▶ Slajdy z úvodu a hodnocení (bude doplněno)
▶ Studijní materiál k tvorbě efektivních grafů